Co na ból mięśni – maść, żel czy tabletki?

Bóle i skurcze mięśni mogą dotknąć każdego, niezależnie od wieku i stylu życia. Najczęściej na ból mięśni narzekają sportowcy, kiedy to ból jest skutkiem przetrenowania, ale również osoby posiadające siedzący lub stojący tryb pracy. Dyskomfort towarzyszy także w trakcie przeziębienia. Z racji tego, że ból mięśni jest bardzo powszechny wśród ludzi, na rynku dostępne są leki rozluźniające mięśnie bez recepty, po które możemy w dowolnej chwili sięgnąć i przyjąć zalecaną dawkę. Środki przeciwbólowe możemy dostać w różnej formie.

Maść na ból mięśni – do zewnętrznego stosowania miejscowego, obolałe miejsce należy smarować okrężnymi ruchami, a na koniec lekko wklepać pozostałości preparatu. Maść na zapalenie mięśni może zarówno rozgrzewać jak i schładzać, ma także właściwości rozluźniające, a zawarte w niej olejki eteryczne udrażniają drogi oddechowe.

Żel przeciwbólowy – również do stosowania zewnętrznego. Posiada podobne działanie, co maść na bóle mięśni, lecz jego skład dodatkowo wspomagają środki przeciwbólowe (np. paracetamol). Żel na ból mięśni jest skuteczniejszy, niż maść i pozwala na szybsze pozbycie się bólu.

Tabletki na mięśnie do stosowania wewnętrznego – ich wybór jest bardzo szeroki. Dostępne są kapsułki do połykania/ssania i tabletki rozpuszczane w wodzie. Bez wątpienia te rozpuszczane w wodzie szybciej wpłyną na organizm. Można sięgnąć zarówno po te oparte na paracetamolu, które mają działanie czysto przeciwbólowe i bez wątpienia uśmierzą ból, jak i po te rozkurczowe, które rozluźnią mięśnie i ból również ustąpi. Oczywiście jak w przypadku każdego środka przeciwbólowego, ważne jest odpowiednie dawkowanie i nieprzekraczanie dozwolonej normy. Należy jednak pamiętać, że tabletki i wszelkie środki stosowane wewnętrznie, obciążają wątrobę. Zarówno maść na mięśnie, jak i żel, są w tym wypadku mniej inwazyjnym rozwiązaniem.

Aby zapobiegać bólom mięśni i oszczędzić sobie cierpienia, warto zacząć suplementację witaminą D3. Witamina D3 wspomaga prawidłową pracę mięśni, przyczynia się do utrzymania zdrowych kości i zębów, ale też dobrze wpływa na układ odpornościowy, dzięki czemu organizm lepiej radzi sobie z obroną przed wirusami i bakteriami. Do suplementacji można włączyć również potas, który także jest odpowiedzialny za prawidłową pracę mięśni. Dodatkowo bardzo istotną rolę odgrywa dieta. Zróżnicowane i wartościowe posiłki kompleksowo wpłyną na prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu i dostarczą mu wszystkich potrzebnych witamin. Dzięki temu nie tylko uchronimy się przed bólem mięśni, ale też zapewniamy sobie naturalną ochronę przed różnymi chorobami i opóźnimy proces starzenia się organizmu.

Dodaj komentarz