Co to są mięśnie?

Mięśnie są czynnym elementem naszego układu ruchu. Zbudowane są z wyspecjalizowanych komórek, zwanych włóknami mięśniowymi. Włókna mięśniowe unerwione przez jeden nerw tworzą jednostki motoryczne. Z kolei odpowiednia liczba włókien mięśniowych łączy się w pęczki i buduje mięsień. W zależności od umiejscowienia w naszym ciele mięśnie różnią się budową i funkcją. Te służące do realizowania ruchu zwane są szkieletowymi i działają poprzez przybliżanie i oddalanie od siebie swoich przyczepów. W ten sposób wykonujemy wszystkie ruchy naszym ciałem nie zastanawiając się nawet co to są mięśnie. Tymczasem utrzymanie ich w dobrej kondycji warunkuje zdrowie całego organizmu.

Bóle mięśni i kości

Kiedy dopada nas ból utrudniający lub wręcz uniemożliwiający normalne poruszanie się musimy zdiagnozować jego przyczynę. Uogólniony ból wszystkich mięśni jest bardzo częstym objawem choroby wirusowej lub bakteryjnej. Choroby takie jak grypa w swym ciężkim przebiegu powodują uczucie bolesnego rozbicia i nawet mimo braku wykonywania ruchu doskwiera nam ból mięśni – jaki lekarz może wtedy udzielić nam pomocy?

Skontaktujmy się z internistą lub lekarzem pierwszego kontaktu, a on podejmie odpowiednie leczenie przyczyny bólu. Przede wszystkim w takim wypadku należy pozostawać w łóżku oraz wspomagać terapię zalecanymi środkami farmakologicznymi.

Bóle mięśni odczuwane w poszczególnych miejscach są efektem ich przetrenowania. Dopadają sportowców ćwiczących regularnie, a także weekendowych sportsmenów. Przyczyną tego jest nagromadzenie kwasu mlekowego oraz zmniejszenie ilości acetylocholiny, która przekazuje impulsy z nerwów do mięśni. Po długotrwałym lub gwałtownym wysiłku wyczerpują się zapasy materiałów energetycznych mięśnia. Jeżeli wiemy, że ból jest spowodowany tylko popularnymi „zakwasami” możemy przeczekać dzień, dwa aż miną, wspomagając się chłodnymi okładami. Jeśli jednak niepokoi nas silny ból z pomocą może nam przyjść lekarz od mięśni czyli fizjoterapeuta. Seria masażów na bolesną grupę mięśni przynosi odczuwalną ulgę. Poza tym rehabilitant dysponuje także zabiegami przy użyciu prądów elektrycznych, terapii z użyciem lamp lub krioterapii, które dobierze w zależności od urazu.

Bolesne skurcze mięśni wywołane są też przez niedobory składników mineralnych i witamin w organizmie, głównie magnezu i witamin z grupy B. Podobnie niektóre choroby neurologiczne z zaburzeniami przewodzenia nerwowego mogą dawać objawy bolesności mięśni. W takim wypadku musimy podjąć leczenie choroby stanowiącej przyczynę bólu.

Dodaj komentarz