Skąd pochodzi ból mięśni łydki?

Ból łydek jest dość często spotykaną dolegliwością, która w znacznym stopniu może utrudnić prawidłowe funkcjonowanie. Zdiagnozowanie przyczyny bólu, poza oczywistymi przyczynami np. wynikającymi z urazu, we własnym zakresie może być trudne i często wymaga wizyty u lekarza. Ból łydki najczęściej jest spowodowany przez nadmierny wysiłek fizyczny u osób, które przeceniły swoje możliwości i podjęły nieadekwatną do możliwości aktywność albo przetrenowały się. W takim przypadku może dojść do przeciążenia mięśni, ich naciągnięcia, naderwania, a nawet do zerwania. U osób zdrowych i aktywnych fizycznie ból mięśnia łydki mogą powodować tak zwane zakwasy. Występują one po dużym wysiłku lub wprowadzeniu nowego ćwiczenia, a powoduje je kwas mlekowy odkładający się w mięśniach. Najczęściej występują one następnego dnia.

Ból łydek powodować mogą choroby, które w przypadku zlekceważenia objawów prowadzą do powikłań groźnych dla życia i zdrowia. Najczęściej występującym schorzeniem jest przewlekłe niedokrwienie kończyn dolnych. Polega ono na zaburzeniach w przepływie krwi do tkanek kończyn dolnych, wynikających z ograniczenia przepływu krwi przez tętnice i postępującej niedrożności naczyń. Bezpośrednią przyczyną takiego stanu jest przól mięśnia łydeważnie miażdżyca tętnic, powodowana przez zbyt wysoki poziom cholesterolu, cukrzycę, palenie tytoniu i niezdrowy tryb życia. Objawy te częściej występują u osób starszych, a pierwszymi sygnałami ostrzegawczymi powinny być: szybsze męczenie kończyn po wysiłku, bóle po przejściu niewielkiego dystansu (tzw. chromanie przestankowe) i nocne bóle łydek.

Objawy bólowe mogą być również powodowane przez zakrzepicę żył głębokich zwaną także żylną chorobą zakrzepowo-zatorową. Zapada na nią co roku ponad 50.000 Polaków, w większości osób starszych. Czynnikami sprzyjającymi są wiek powyżej 40 roku życia, otyłość z wskaźnikiem BMI powyżej 30, przebyte wcześniej liczne urazy, długotrwałe unieruchomienie kończyn dolnych (np. po złamaniach), niedowłady, nowotwory złośliwe i obciążenia genetyczne.

Leczenie bólu łydek, który utrzymuje się dłuższy czas i nie wynika z nadmiernej aktywności fizycznej, należy rozpocząć od zdiagnozowania jego przyczyny. W tym celu lekarz zleci badanie krwi i niekiedy ultrasonograficzne badanie tętnic (USG), a następnie na ich podstawie zastosuje odpowiednie postępowanie medyczne. W bólu powysiłkowym ulgę przyniesie masaż lub zanurzenie łydek w zimnej wodzie. Zbagatelizowanie bólu łydek może doprowadzić do groźnych konsekwencji, a w skrajnym przypadku zakończyć się może nawet koniecznością amputacji.

Dodaj komentarz