Skąd się bierze ból mięśni brzucha?

Przynajmniej jeden raz w życiu, każdy człowiek doświadczył nieprzyjemnego uczucia związanego z bólami mięśni brzucha. Wiele osób zastanawia się, jaki jest powód takiej dolegliwości. Tak naprawdę, przyczyn może być bardzo wiele. Ból mięśni brzucha może być związany na przykład z niestrawnością lub z wysiłkiem potreningowym. Przede wszystkim, warto zwrócić uwagę na dolegliwości, które towarzyszą bólom mięśni brzucha.

Trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie: czy w danym momencie boli coś jeszcze, czy pojawiają się wymioty albo nudności? Wszystkie połączone objawy, czyli ból mięśni brzucha, wymioty, nudności oraz gorączka mogą sugerować na przykład grypę żołądkową albo zatrucie pokarmowe. Przede wszystkim, gdy bólom brzucha towarzyszą wymioty lub biegunka, trzeba pamiętać o porządnym nawodnieniu organizmu. Również posiłki zjadane podczas dnia, powinny być lekkostrawne. Oczywiście, w zależności od poziomu objawów oraz siły bólu brzucha, zależą następne kroki. Na pewno, warto skorzystać z wizyty u lekarza, aby dowiedzieć się, co jest przyczyną takiego stanu rzeczy. Bóle mięśni brzucha mogą mieć także podłoże psychiczne. Stres w pracy oraz na uczelni może spowodować taką dolegliwość. W sytuacjach stresowych, na pewno warto się zrelaksować lub można też skorzystać z ćwiczeń oddechowych, które pomogą w odprężeniu organizmu.

Przyczyny bólu mięśni brzucha mogą być również następujące:

  • atak kolki żółciowej,
  • atak kamicy nerkowej,
  • wrzodziejące zapalenie jelita,
  • menstruacja,
  • nietolerancja składnika pokarmowego,
  • zapalenie uchyłków jelita,
  • przepuklina brzuszna,
  • zapalenie błony śluzowej żołądka.

Przyczyn bólu mięśni brzucha może być wiele, natomiast żadnego powodu nie można bagatelizować. Trzeba zwrócić uwagę na objawy towarzyszące bólowi brzucha i powiedzieć o nich lekarzowi pierwszego kontaktu. Bardzo często bywa tak, że lekarz zaleca pacjentowi wykonywanie badań. Po otrzymaniu wyniku, dopiero można poznać przyczynę. Domowe sposoby w przypadku bóli mięśni brzucha mogą nie być wystarczające, natomiast można z nich na początku skorzystać. W przypadku na przykład menstruacji można skorzystać z ćwiczeń jogi, rozluźnią one mięśnie brzucha i odprężą całe ciało. Również rumianek będzie dobrym rozwiązaniem w takiej sytuacji.

W przypadku ataku kolki żółciowej albo kamicy nerkowej, bezzwłocznie trzeba udać się do lekarza. Ewentualnie, można zażyć lekki środek rozkurczający. Powinien on zmniejszyć ból mięśni brzucha. Głębokie oddechy z przepony również będą mogły pomóc w takiej sytuacji.

Dodaj komentarz