Skąd się bierze ból mięśni ud?

Ból mięśni uda to dolegliwość, która z taką samą częstotliwością może dotykać zarówno młodsze, jak i starsze osoby. U podstaw niniejszego objawu znaleźć można wiele przyczyny, w tym te związane z niewłaściwą lub nadmierną aktywnością fizyczną oraz inne związane ze specyficznymi chorobami autoimmunologicznymi.

W poniższym poradniku przedstawione zostały cenne informacje na temat niniejszego objawu. Wskazane zostały niektóre przyczyny, zalecane badania oraz sposoby leczenia bólu mięśni ud.

Ból mięśni uda – przyczyny

Etiologia niniejszego objawu może być bardzo zróżnicowana. Niemniej jednak, wśród najczęstszych przyczyn odpowiedzialnych za powstawanie bólu ud możemy wyróżnić:

  • Przeciążenia i urazy, spowodowane nadmiernym, lub niewłaściwym wysiłkiem fizycznym;
  • Zapalenie kaletki krętarzowej, wywołującej uczucie piekącego bólu odczuwalnego w górnej części uda;
  • Dyskopatię, skutkującą w większości przypadków uciskiem na korzenie nerwowe, skutkując tym samym odczuwaniem ostrego bólu w udzie;
  • Zesztywniające Zapalenie Stawów Kręgosłupa (ZZSK), objawiające się bardzo silnym bólem pleców, który często promieniuje do pośladków oraz przedniej części ud;
  • Choroby zapalne obejmujące staw biodrowy, które wywołują objaw bólowy w obrębie przyśrodkowej i przedniej części ud;
  • Przepuklinę udową, objawiającą się bólem uda, w jego przedniej i przyśrodkowej części, nasilającym się zwłaszcza po przebytym wysiłku fizycznym;
  • Boreliozę; wywołaną ukąszeniem kleszcza, która często może wykazywać objawy bólowe mięśni.

Bóle ud – badania

W celu ustalenia przyczyny niniejszego objawu lekarz ortopeda, lub reumatolog powinien przeprowadzić z pacjentem obszerny wywiad dotyczący trybu życia pacjenta oraz chorób genetycznych znajdujących się w historii jego rodziny. Ponadto, lekarz powinien wykonać dokładne badanie przedmiotowe, podczas którego jest w stanie dostrzec niektóre nieprawidłowości kręgosłupa oraz wady budowy mogące wpłynąć na pojawiający się ból. Dodatkowo, w postępowaniu diagnostycznym lekarz zaleca swoim pacjentom wykonanie badania obrazowego (np. zdjęcia RTG, rezonansu magnetycznego, lub tomografii komputerowej) oraz podstawowych badań krwi.

Ból uda – leczenie

Leczenie bólu uda uzależnione jest od jego przyczyny. Na podstawie wyników badań lekarz jest w stanie dobrać odpowiednie postępowanie terapeutyczne mające na celu nie tylko zniesienie bólu, ale również przyczyny dolegliwości. Jeśli niniejszy objaw został wywołany nadmiernym wysiłkiem fizycznym, lub niedawno przebytym urazem, choremu zaleca się odpoczynek, stosowanie maści rozgrzewających i uśmierzających ból oraz skuteczną rehabilitację zapewniającą szybki powrót do zdrowia.

Dodaj komentarz