Zdrowe Mięśnie

Kolejna witryna oparta na WordPressie

ból mięśni ud
Zdrowie

Skąd się bierze ból mięśni ud?

Ból mięśni ud jest zmorą nie tylko osób starszych, ale również młodszego pokolenia, dlatego też warto dowiedzieć się o nim nieco więcej. Niniejszy artykuł to doskonała propozycja dla wszystkich tych osób, które chcą dowiedzieć się, skąd tak naprawdę bierze się ból mięśni ud.

O czym należy pamiętać?

W pierwszej kolejności warto wspomnieć o tym, że przyczyny bólu ud mogą mieć bardzo różny charakter. Mowa tutaj nie tylko o nasileniu, ale również o umiejscowieniu, dlatego też leczenie w wielu wypadkach wymaga zaczerpnięcia rady doświadczonego ortopedy albo terapeuty manualnego. Niestety w większości przypadkach tylko specjaliści będą w stanie dokładnie ustalić pierwotną przyczynę naszych problemów z udami.

Jakie są najczęstsze przyczyny?

Jak wspomniano we wstępie przyczyny bólu mięśni ud mogą być naprawdę bardzo różne. W wielu przypadkach ból mięśni ud może wskazywać na schorzenia o charakterze neurologicznym. Mowa tutaj przede wszystkim o rwie kulszowej albo meuralgi z parestezjami. W przypadku pierwszej dolegliwości podrażniany jest i stopniowo uciskany nerw kulszowy, dlatego też można odczuwać nieprzyjemny ból ud. Rwa kulszowa może powodować drętwienie, mrowienie i ogólne osłabienie siły mięśniowej. W przypadku meuralgii z parestezjami ból mięśni ud powstaje na skutek urazu albo przebytej operacji. Przy tej dolegliwości ból powstaje pod wpływem ucisku nerwu skórnego bocznego uda.

Skąd się bierze ból mięśni ud?

Jak łatwo się domyśleć nieprzyjemny ból mięśni ud może być spowodowany również mniejszym lub większym urazem tych struktur. Warto wspomnieć o tym, że ból może pojawić się nie tylko w przypadku stłuczenia, przeciążenia albo niedokrwienia, ale również z powodu zapalenia mięśnia albo jego ścięgna. Bóle tego typu pojawiają się przede wszystkim u tych osób, które uprawiają sporty biegowe. Najpopularniejszymi kontuzjami profesjonalnych i amatorskich biegaczy jest przeciążenie przywodzicieli uda albo przeciążenie mięśnia pośladkowego.

Inne przyczyny bólu ud

Ból ud może pojawić się również podczas zapalenia kaletki krętarzowej. Nawet przy bardzo niewielkim ucisku kaletki, może pojawić się rozlany i piekący ból ud. Ból tego typu nasila się automatycznie podczas ruchu kończyną i wygasa dopiero w nocy. Dokuczliwe dolegliwości ud mogą informować również o różnorodnych schodzeniach kręgosłupa. Bóle mięśni ud pojawiają się między innymi przy dyskopatii albo kręgozmyku. Dość silny ból ud może pojawić się również przy ZZSK – Zesztywniającym Zapaleniu Stawów Kręgosłupa. Na samym końcu warto wspomnieć o tym, że przyczyną bólu mięśni ud, może być także przepuklina udowa i różnorodne choroby pasożytnicze, takie jak np. borelioza.

Problemy ze stawami

Mało osób zdaje sobie sprawę również z tego, że chore stawy także mogą wywoływać nieprzyjemne dolegliwości. Bóle ud mogą być wywołane na przykład zmianami zwyrodnieniowymi, dysplazją stawów biodrowych albo chorobą Perthresa. Nawet niewielkie zmiany zapalne, mogą wywoływać dokuczliwe dolegliwości otaczające mięśnie. Ból mięśni ud w tym przypadku najczęściej nasila się przy grypie, gorączce i przeziębieniu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *