Zdrowe Mięśnie

Kolejna witryna oparta na WordPressie

ból mięśni nóg
Poradnik Zdrowie

Ból mięśni nóg – co robić?

Wiele osób, w różnym wieku coraz częściej narzeka na ból mięśni nóg. Może mieć on bowiem różne nasilenie oraz może być spowodowany wieloma czynnikami. Co może powodować ból mięśni nóg? Jak sobie z nim radzić? Gdzie i u kogo szukać ewentualnej pomocy? Zapraszam do zapoznania się z poniższym artykułem. Naprawdę warto.

1. Przyczyny

Ból mięśni nóg może znacznie uprzykrzyć życie osobom, które męczą się z tą przypadłością. Spowodowany może być wieloma czynnikami. Najczęstsze przyczyny bólu mięśni nóg to brak ruchu i siedzący tryb życia, wzmożony wysiłek fizyczny (uprawianie sportów, przeciążenie), kontuzje podczas uprawiania sportu, problemy z krążeniem lub inne problemy zdrowotne. Bardzo często taki ból ciężko zlokalizować, tym bardziej, gdy mamy do czynienia z samym bólem, bez żadnych innych objawów jak np. opuchlizna czy obrzęki.

2. Domowe sposoby

Gdy prowadzimy siedzący tryb życia i dostrzeżemy u siebie opisany powyżej ból, można spróbować poradzić sobie z nim domowymi sposobami. Najprostszą metodą jest uruchomienie mięśni, czyli wprowadzenie do naszego życia trochę ruchu. Już nawet półgodzinny, codzienny spacer przyniesie ukojenie naszym nogom. Warto również zadbać o prawidłowe krążenie. Odpoczywajmy układając nogi wyżej czyli podłóżmy pod nie jakąś poduszkę lub wałek. To sprawi, że krew będzie przepływała szybciej. Niezwykle kluczową rolę odgrywa również odpowiednia dieta. To co jemy ma ogromne znaczenie nie tylko dla samych mięśni, ale i całego ciała oraz organizmy. Zadbajmy o regularność posiłków oraz ich wartość odżywczą. Należy także pamiętać o odpowiednim nawodnieniu – minimum 2 litry wody dziennie to podstawa.

3. Jak sobie radzić z bólem?

Gdy mimo zmiany trybu życia i wyeliminowaniu szkodliwych i niezdrowych nawyków – ból nie mija lub jest intensywniejszy –
koniecznie należy zgłosić się do odpowiedniego specjalisty, który kompleksowo ustali odpowiedni plan leczenia lub rehabilitacji. Lekarz po szczegółowym wywiadzie, obejrzy nogę oraz zleci kompleksowe badania, które mogą wskazać przyczynę nieustępliwego bólu mięśni.
Z wizytą u lekarza, nie można zwlekać, gdyż ból mięśni oprócz wskazanych wyżej przyczyn może być również oznaką dość niepokojącą i wskazywać na pewne choroby. Niektórzy nawet zgodnie twierdzą, iż taki ból jest często pierwszym sygnałem zapalenia, które ma miejsce w naszym organizmie, a nawet może świadczyć o chorobach wirusowych jak np. grypa, przeziębienie, różyczka czy ospa wietrzna. Warto również pamiętać, iż nie leczony ból może się pogłębiać a nasze samopoczucie
może się pogarszać i trudniej nam będzie wrócić do zdrowia.
Jak widać z powyższego, przyczyn bólu mięśni nóg oraz sposobów radzenia sobie z nim może być wiele. Wystarczy jednak wprowadzić trochę ruchu do naszego stylu życia, a gdy pojawi się u nas taki ból – skonsultować się ze specjalistą. Być może wystarczy tylko kilka dobrych ćwiczeń, rehabilitacja lub zastosowanie określonych witamin, minerałów bądź suplementów, by wrócić do pełnej formy i kondycji. Powodzenia.