Zdrowe Mięśnie

Kolejna witryna oparta na WordPressie

sushi w ciąży
Moda

Sushi w ciąży — na co zwracać uwagę?

Ryby są bardzo zdrowym pokarmem, zawierają wysokiej jakości białko, cenne kwasy tłuszczowe omega-3 i jod. Należy jednak zachować ostrożność podczas spożywania surowych ryb, a zwłaszcza sushi, w czasie ciąży.

Czy można jeść sushi w czasie ciąży?

Przyszłe mamy często nie są pewne, jakie rodzaje ryb mogą spożywać podczas ciąży. Chociaż ryby zawierają wiele zdrowych składników, nie zaleca się żadnych surowych, krótko gotowanych ani wędzonych ryb. Eksperci są zgodni, że najlepiej unikać sushi w ciąży ze względu na liczne zagrożenia.

Dlaczego sushi jest tak niebezpieczne w czasie ciąży?

Zwłaszcza surowe ryby mogą stanowić duże zagrożenie dla przyszłych matek, a przede wszystkim dla nienarodzonych dzieci. Ryby nie zawsze są doskonałej jakości i dlatego mogą powodować infekcje pokarmowe, takie jak toksoplazmoza czy listerioza. Dla osób nie będących w ciąży takie infekcje zwykle nie mają druzgocących konsekwencji i często pozostają niezauważone. Stanowią jednak zwiększone zagrożenie dla zdrowia w czasie ciąży.

Możliwe konsekwencje listeriozy lub toksoplazmozy dla nienarodzonego dziecka

Konsekwencje zatrucia pokarmowego mogą być katastrofalne, zwłaszcza dla nienarodzonego dziecka. Skutkiem może być przedwczesny poród, wady rozwojowe i choroby układu odpornościowego. W najgorszym przypadku dziecko może nawet umrzeć w łonie matki.

Prawdopodobieństwo zatrucia pokarmowego jest znacznie wyższe w przypadku wszystkich surowych ryb, mięsa i wędlin niż w przypadku gotowanych potraw, dlatego podczas ciąży należy unikać sushi.

Objawy listeriozy są podobne do objawów grypy i objawiają się bólem mięśni, gorączką, biegunką, nudnościami i wymiotami. W przypadku wystąpienia tych objawów należy natychmiast skonsultować się z lekarzem.

Należy unikać tych produktów w czasie ciąży, aby chronić siebie i dziecko przed listeriozą:

– Sushi (wszystkie rodzaje surowej ryby),
– Wszystkie rodzaje ryb wędzonych (np. łosoś),
– Artykuły spożywcze i wędliny zawierające surowe mięso (salami, metka, carpaccio),
– Paczkowane sałaty,
– Surowe mleko i produkty z surowego mleka,
– Kiełki.

Alternatywy dla sushi w ciąży

Jeśli uwielbiasz ryby, nie musisz z nich rezygnować w czasie ciąży. Ryby dostarczają wielu ważnych składników i są zdrowe. Ważne jest, tylko aby zostały poddane obróbce cieplnej.

Jeśli nie chcesz zrezygnować z jedzenia sushi w czasie ciąży, możesz wybrać sushi wegetariańskie. Ten wariant jest zazwyczaj przygotowywany z awokado z ogórkiem lub rzodkiewką. Oczywiście wegetariańskie sushi nie smakuje identycznie jak rybne, ale stanowi nieszkodliwą, a zarazem smaczną alternatywę dla zwolenników sushi.

Przeczytaj więcej na zdrowe-kosmetyki.pl