Zdrowe Mięśnie

Kolejna witryna oparta na WordPressie

ból mięśni barku
Zdrowie

Z czego wynika ból mięśni barku?

Ból mięśni barku może mieć wiele przyczyn. Niejednokrotnie wynika ze zmian właśnie w tym miejscu, ale często jest związany z problemami z kręgosłupem, wątrobą, sercem, a nawet przeponą.

Czym jest ból barku?

Przede wszystkim, aby zrozumieć ból barku, należy wiedzieć, czym jest w rzeczywistości ta część ciała. Otóż, bark to tak naprawdę bardzo złożony mechanizm, który składa się z kilku stawów. Te z kolei są połączone mięśniami i ścięgnami. Bark odpowiada za wykonywanie ruchów. Niestety, jest on jednocześnie podatny na różnego rodzaju urazy oraz ból.
Ból barku może występować w samym barku, a także ze względu na zmiany w tkankach wokół niego (na przykład mięśniach, więzadłach lub ścięgnach), zmiany w kręgosłupie szyjnym, klatce piersiowej, sercu i tym podobne. Jeśli ból jest związany ze zmianami w narządach, wówczas nazywany jest „bólem rzutowanym”.
Ból może nie ustępować, bądź też pojawiać się co jakiś czas, przy wykonywaniu ruchów. Może być również krótkotrwały, bądź stały. W przypadku drugiej możliwości, najlepiej udać się do lekarza na konsultację.

Z czego wynika ból mięśni barku?

Ból mięśni barku (i nie tylko) może wynikać na przykład z urazów, zakażeń, chorób przewlekłych lub przeciążeń. Najczęstszymi przyczynami są również:

  • zapalenie kaletek maziowych, ścięgien lub pochewek ścięgnistych;
  • choroby stawów;
  • ostre urazy;
  • niestabilność w stawie barkowym;
  • odma płucna;
  • uraz splotu barkowego;
  • infekcyjne zapalenie stawów;
  • zawały serca;
  • sztywniejące zapalenie stawów kręgosłupa.

Zapalenie kaletek maziowych, ścięgien lub pochewek ścięgnistych najczęściej są wynikiem powtarzających się przeciążeń, które powstają na wskutek uprawianego sportu lub wykonywanej pracy. Naderwane lub zerwane ścięgna należy niezwłocznie skonsultować z lekarzem, ponieważ odpowiadają one za stabilność barku i jego poprawne ruchy. Zdarza się bowiem, że uszkodzenie stożka rotatorów może wymagać interwencji operacyjnej.
Wśród chorób stawów wymienia się z kolei reumatoidalne zapalenie stawów oraz chorobę zwyrodnieniową stawów. Te zwykle leczy się z pomocą farmakoterapii.
W wyniku urazów, niejednokrotnie kość może – przysłowiowo mówiąc – wyskoczyć ze stawu, co z kolei powoduje niestabilność stawu. Takie „wyskakiwania” mogą prowadzić nawet do rozwinięcia się przewlekłego bólu oraz poczucia niestabilności podczas podnoszenia ramienia.
Ból mięśni barku najczęściej jest skutkiem nadmiernego obciążenia, noszenia zbyt dużych ciężarów oraz wykonywania ćwiczeń bez uprzedniej, odpowiedniej rozgrzewki. Do takich urazów może dojść na przykład na siłowni, a także na basenie.

Jak leczyć ból barku?

Trwały ból barku najlepiej jest skonsultować z lekarzem. Krótkotrwały z kolei można uśmierzyć z pomocą leków przeciwbólowych, zimnych okładów (z pomocą kostek lodu owiniętych w ręcznik), a także poprzez odpoczynek. U niektórych pomóc mogą odpowiednie, dostosowane przez specjalistę, zabiegi rehabilitacyjne (ćwiczenia, masaże i tym podobne). W niektórych przypadkach jednak konieczna może być ingerencja chirurgiczna.