Zdrowe Mięśnie

Kolejna witryna oparta na WordPressie

Sensor do mierzenia cukru
Zdrowie

Sensor do mierzenia cukru – rodzaje i przeznaczenie. Co warto wiedzieć?

Cukrzyca jest jedną z najczęstszych chorób naszych czasów. Charakteryzuje się wysokim poziomem glukozy we krwi. Objawia się m.in nadmiernym oddawanie moczu,zwiększonym pragnieniem i apetytem oraz zmęczeniem. Wzrost liczby osób cierpiących na cukrzycę i wynikające z niej powikłania stały się przyczyną stworzenia specjalnych urządzeń do pomiaru glukozy we krwi. Pomiary cukru we krwi można prowadzić nie tylko za pomocą glukometru poprzez nakłucie palca. Obecnie do monitorowania glikemii wykorzystywane są także specjalne sensory. Co warto o nich wiedzieć?

Czym jest sensor do pomiaru cukru?

Urządzenie jak sensor do mierzenia cukru służy do odczytywania poziomu cukru, czyli glikemii z użyciem specjalnej elektrody umieszczanej w skórze.

Pomiar cukru za pomocą sensora odbywa się w płynie śródtkankowym. Sensor przesyła następnie informacje do czytnika, na którym można odczytać wyniki pomiaru. Funkcję czytnika może pełnić również smartfon albo pompa insulinowa.

Najczęściej sensory do pomiaru cukru używane są przez osoby z cukrzycą typu 1, także przez te, które korzystają z pomp insulinowych. Sensory mogą być też używane przez diabetyków z cukrzycą typu 2.

U osób stosujących sensor cukrzyca jest lepiej kontrolowana, ponieważ dostarcza on znacznie więcej informacji dotyczących glikemii w porównaniu do pomiarów za pomocą glukometru.

Rodzaje sensorów do monitorowania glikemii

Jeszcze kilka lat temu monitorowanie poziomu cukru we krwi bez glukometru było niemożliwe. Obecnie jednak można to robić za pomocą specjalnego czujnika. Czym więc jest czujnik cukru we krwi i dlaczego go potrzebujesz?

Sensory do pomiaru poziomu cukru wchodzą w skład złożonych systemów monitorowania glikemii, które zawierają również dodatkowe elementy, w tym transmitery, czytniki, aplikatory.

Obecnie diabetycy mogą skorzystać z dwóch systemów do monitorowania glikemii:
 – CGM (ang. continuous glucose monitoring) – system ten stale mierzy poziom cukru w płynie śródtkankowym i automatycznie wysyła informacje do czytnika co 5 minut – np. sensor medtronic.
 – FGM (ang. flash glucose monitoring) – w tym przypadku informacje o pomiarach zapisywane są w pamięci sensora i odczytuje się je za pomocą czytnika, który jest do niego przykładany, co powoduje automatyczne wysłanie danych.

Sensor do mierzenia cukru – gdzie kupić?

Systemy monitorowania glikemii, w tym sensor do pomiaru cukru można kupić w sklepach medycznych takich jak idiabetyk.pl, ortomedico.pl czy relax-med.pl, prowadzących sprzedaż stacjonarnie i internetowo.

Wybrane sensory podlegają również refundacji, dzięki której osoby uprawnione do jej otrzymania mogą zakupić je w niższej cenie.