Zdrowe Mięśnie

Kolejna witryna oparta na WordPressie

ból mięśni pleców
Zdrowie

Co powoduje ból mięśni pleców?

O bólach pleców słyszymy od znajomych czy kolegów z pracy? Często słuchając skarg na bóle pleców możemy mieć wrażenie, że schorzenie to rozrosło się do rangi epidemii. Dlaczego tak często bolą nas mięśnie pleców? Co powoduje ból mięśni pleców?

Niewinne złego początki

Ból mięśni pleców pojawia się bardzo niewinnie. Boli nas odcinek szyjny, lędźwiowy, czy piersiowy. Każdego dnia czujemy dyskomfort, ale nie jest to ból, który bardzo mocno daje się we znaki. Z czasem ból nasila się, aż zaczyna nam sprawiać na prawdę duże problemy. Co jest najczęstszą przyczyną bólu pleców?

Praca, komputer, samochód

Wielu z nas wykonuje pracę siedzącą. Wydawać by się mogło, że jest to idealna pozycja dla naszego kręgosłupa. Siedzimy, nie musimy chodzić, często nie musimy dźwigać. I tu popełniamy błąd. Siedząc bardzo mocno obciążamy kręgosłup w odcinku lędźwiowym. Szwedzki ortopeda Alf Nachemson przeprowadził badania, w których wykazał, że pozycja siedząca jest najbardziej obciążającą pozycją dla naszego kręgosłupa. Siedząc prawidłowo nacisk na kręgi w dolnej części kręgosłupa to około 140 kg. Siedzenie w pozycji nieprawidłowej możemy obciążać nasz kręgosłup nawet do 275 kg!
Badania wykazują, że wbrew pozorom, pozycja siedząca jest najgorsza dla naszego kręgosłupa. Jaka jest rada na takie dolegliwości?

Natura dała nam nogi, nie koła

Warto wziąć sobie tę prawdę do serca. Nasi przodkowie mieli dużo więcej ruchu. Chodzili, biegali, często również ciężko pracowali fizycznie. My siedzimy w pracy. Wracamy do domu samochodem, a potem zasiadamy na kanapie przed telewizorem lub przed komputerem.
Ruch ma zasadnicze znaczenie dla naszego samopoczucia. Zastanawiając się nad tym, co powoduje ból mięśni pleców nie możemy pominąć tej oczywistej przyczyny. Musimy zaakceptować, że nasz sposób życia zmienił się przez stulecia. Warto jednak poszukać rozwiązań, które pomogą nam w walce z dolegliwościami kręgosłupa. Rada jest tylko jedna. Ruch.

Biegaj, skacz, pływaj

Ruch w każdej formie jest tym, za co nasz kręgosłup będzie nam wdzięczny. Basen, stretching, pilates, joga, czy pływanie pozwolą odpocząć naszemu kręgosłupowi i zregenerować siły. I tu zmierzamy do kolejnej przyczyny, która powinna nas zastanowić, gdy zadajemy sobie pytanie, co powoduje ból mięśni pleców? Nadwaga.
Dodatkowe kilogramy, to dodatkowe obciążenie części lędźwiowej kręgosłupa. To na tej części kręgosłupa spoczywa obciążenie górnych partii ciała. Stopy również mocno odczuwają dodatkowe kilogramy. W stopie jest dużo kości, więzadeł, które amortyzują wstrząsy podczas chodzenia. Większa ilość kilogramów bardziej obciąża stopę prowadząc do jej szybszego zużycia. Dokładnie taką samą prace wykonują kolana, czy biodra.
Ruch, w jakiejkolwiek formie poprawi nasza kondycję i pozwoli podjąć walkę z dodatkowymi kilogramami, które są dużym obciążeniem. Sporty takie jak pływanie, stretching, czy joga pozwolą odprężyć i zrelaksować kręgosłup.
Bóle mięśni pleców są choroba krajów rozwiniętych. Zamiast ruszać się prowadzimy siedzący tryb życia. Wielu rzeczy nie możemy zmienić, ale wiele dolegliwości jest naszą „zasługą”. Sami zgotowaliśmy sobie takie warunki życia i sami musimy walczyć o zdrowe plecy.