Zdrowe Mięśnie

Kolejna witryna oparta na WordPressie

Zdrowie

E.coli – bakteria o wielu obliczach

Podczas gdy my zajmujemy się codziennymi obowiązkami, w naszym organizmie i poza nim znajdują się miliony bakterii, które z uwagi na ich charakter, mogą być niezbędne do utrzymania naszej homeostazy, bądź ją zaburzać. Jedną z takich bakterii o wielu obliczach jest E. coli. Ten mikroorganizm bytuje naturalnie w naszym jelicie grubym, ale gdy szczep zjadliwy dostanie się do organizmu może wiele namieszać. Jeszcze niedawno temu sensację wzbudziła bakteria coli w wodzie mineralnej. Każda partia wód i soków powinna być przebadana od strony mikrobiologicznej.

Wykrywanie bakterii

W laboratoriach specjaliści starają się wykryć potencjalne zagrożenia dla konsumenta. Bakteria coli w wodzie mineralnej sprawiała, że Inspektorat Sanitarny nakazał wycofanie danych partii z półek sklepowych. Prawo żywnościowe reguluje zawartość bakterii coli w wodzie pitnej.

Zgodnie z nim w 100 ml wody nie powinna znajdować się żadna jednostka tworząca kolonię, co w praktyce oznacza zero bakterii w 100 ml wody. Pod pojęciem miano coli rozumie się najmniejszą objętość wody, w której występują bakterie Escherichia coli. W praktyce oznacza się w ten sposób czystość wody. Dodatkowo, warto wspomnieć, że bakteria coli w wodzie nie tworzy form przetrwalnikowych, co oznacza że jeśli zostanie wykryta, to do zakażenia wody doszło stosunkowo niedawno. Bakteria E. coli nierzadko jest przyczyną występowania zakażeń układu moczowego, swądu pochwy, a spożycie wody skażonej ową bakterią może prowadzić do biegunek, wymiotów i wysokiej temperatury. U noworodków bakteria coli jest przyczyną występowania zapalenia opon mózgowych. Bakteria coli w wodzie basenowej także sanowi problem z uwagi na potencjalne ryzyko dla człowieka. Często oprócz E.coli w wodzie basenowej można znaleźć inne chorobotwórcze mikroorganizmy. Oprócz grzybów, popularne są paciorkowce kałowe. Spożycie szczepów zjadliwych E. coli, tj. enteropatogennej bądź enterokrwotocznej E. coli jest szczególnie niebezpieczne dla człowieka, ponieważ oba typy bakterii wytwarzają niebezpieczne toksyny.

Zagrożenie

Mogą one doprowadzać do uszkodzenia nerek albo naczyń krwionośnych, co w konsekwencji może skończyć się tragicznie. Szczególnie narażone na obecność pałeczek okrężnicy są wody studzienne, do których mogą trafiać zanieczyszczenia kałowe dostarczające omawianej bakterii. Jak już zostało powiedziane wcześniej, E.coli bytuje w naturalnych warunkach w jelicie grubym. Jakie są jej funkcje? Bierze ona udział w procesach gnilnych, oraz w syntezie witaminy B i K. Dostając się do wodociągów może narobić wiele szkód. Przykładem jest wodociąg z Kąkolewnicy. Wykryta bakteria coli w wodzie była przyczyną zakazu spożywania tej wody przez ok. 8 tysięcy ludzi. Liczby mówią same za siebie. Problem rozwiązano stosując dezynfekcję za pomocą chloru. Zabieg ten przeprowadzany jest także na basenach. Podsumowując, bakteria coli w wodzie może zagrażać zdrowiu człowieka, dlatego tak ważne jest spożywanie wody z pewnego źródła. Ponadto należy zgłosić się niezwłocznie do lekarza kiedy zauważysz u siebie, którykolwiek z symptomów wskazujących na spożycie wody z E.coli.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *