Ból mięśni ramion bardzo często jest określany jako „zespół bolesnego barku”. Jest to przypadłość stosunkowo uciążliwa. Wszystko za sprawą znacząco ograniczonych ruchów i braku możliwości codziennego, normalnego funkcjonowania. W zależności jednak od przyczyny, stosuje się różne metody leczenia.Ból ramienia może być efektem różnych schorzeń – niejednokrotnie bardzo poważnych.
Skąd się bierze ból mięśni ramion?
Ból ramion i ich mięśni może mieć różnorodne przyczyny. Wśród nich wymienia się między innymi:
- przeciążenie mięśni;
- uszkodzenie ścięgien;
- choroby neurologiczne;
- zapalenie kaletki podbarkowej.
Do przeciążenia mięśni dochodzi w momencie, kiedy podnosimy ręce powyżej linii ramion w trakcie wykonywania czynności dość nieregularnych, takich jak między innymi mycie okien, podnoszenie ciężarów na wysoki poziom, ponad głowę, intensywne, nieregularne ćwiczenia i tym podobne. Oprócz tego, powodem mogą być: spanie w niewygodnej pozycji, gwałtowne ruchy, duże obciążenie w trakcie ćwiczeń (niedostosowane do predyspozycji człowieka) oraz regularne wykonywanie ruchów ręką.
Kolejną przyczyną bólu ramion może być uszkodzenie ścięgien w okolicach barku. Do problemów tego typu może doprowadzić zbyt duża aktywność fizyczna, a nawet codzienne aktywności domowe, sprzątanie, naciąganie się, sięganie po przedmioty znajdujące się daleko. Zdarza się, że drobne kontuzje stożka rotatorów gromadzą się i po pewnym czasie mogą objawić się właśnie przewlekłym bólem barków lub całkowitym zerwaniem ścięgna.
Zapalenie kaletki podbarkowej jest schorzeniem, które może również spowodować naruszenie (uszkodzenie) stożka rotatorów. Wszystko za sprawą tego, że przy unoszeniu ręki do góry dochodzi do konfliktu kaletki z wyrostkiem barkowym. Obie struktury trą się o siebie i powodują rzeczone zapalenie.
Do bólu ramion mogą prowadzić choroby neurologiczne pokroju zapalenia splotu szyjnego lub ramiennego. Co więcej, schorzenia i ból ramion spowodowane są między innymi zapalnymi chorobami stawów, takie jak między innymi reumatoidalne zapalenie stawów, łuszczycowe zapalenie stawów, a nawet dna moczanowa.
Jak leczyć ból ramion?
Leczenie bólu ramion jest przede wszystkim uzależnione od rodzaju oraz przyczyny tej dolegliwości. Leczenie w głównej mierze wprowadza lekarz. Może to być między innymi famakoterapia (na przykład przy przeciążeniu mięśni) lub terapia manualna.
Jeśli chodzi o uszkodzenie ścięgien – taką dolegliwość najczęściej leczy się przy pomocy interwencji chirurgicznej. Zwykle stosuje się tak zwany zabieg artroskopii. Jest to małoinwazyjna metoda, w której ryzyko powikłań jest bardzo małe. Z jego pomocą można dotrzeć do miejsc trudno dostępnych w stawie, do których nie można zastosować innego leczenia.
Zapalenie kaletki podbarkowej z kolei można leczyć na dwa sposoby – farmakologicznie lub poprzez wstrzykiwanie sterydów do kaletki właśnie. Po zakończeniu tego typu terapii, niezbędna może okazać się rehabilitacja, która ma za zadanie przywrócić odpowiednią elastyczność uszkodzonego stawu. W niektórych przypadkach konieczne jest jednak usunięcie kaletki, o czym decyduje lekarz.