Zabiegi liposukcji strzykawkowej są obecnie najczęściej wykonywaną procedurą chirurgii estetycznej w krajach zachodnich. Technika ta rozwijała się szybko już od lat siedemdziesiątych XX wieku (niemiecki doktor Giorgio Fischer), a kolejne dekady przyniosły dalsze ulepszenia i technologiczne udoskonalenia tej techniki. Obecnie liposukcja jest szeroko stosowana w praktyce klinicznej w wielu różnych wypadkach dotyczących zabiegów estetycznych, rekonstrukcyjnych i funkcjonalnych. Aby skutecznie ją przeprowadzać konieczne jest przejście stosownego szkolenia w zakresie zasad procedury, jej przebiegu i wskazań dla pacjenta.
Na czym polega liposukcja strzykawkowa?
Liposukcja stosowana jest głównie do korygowania zarówno głębokich, jak i powierzchownych nagromadzeń tkanki tłuszczowej oraz modelowania konturów ciała. Stała się z czasem niezbędną techniką uzupełniającą, poprawiającą efekt estetyczny wielu innych zabiegów estetycznych, takich jak mammoplastyka redukcyjna, plastyka brzucha, brachioplastyka (plastyka ramion), podnoszenie ud i modelowanie sylwetki po bariatrii (chirurgiczne leczenie otyłości brzusznej). Może być jednak szeroko stosowana również do leczenia niezliczonych patologii w chirurgii rekonstrukcyjnej, takich jak tłuszczaki, obrzęk lipidowy i limfatyczny. Innymi słowy – liposukcja to bezpieczna, prosta i skuteczna metoda modelowania sylwetki.
Jeżeli chodzi o tego rodzaju zabieg to odsetek powikłań jest bardzo niski, zwłaszcza w porównaniu z konwencjonalną operacją wycięcia tkanki tłuszczowej, a poważniejsze problemy są zazwyczaj związane z niewłaściwym wykonaniem tej techniki i złym postępowaniem z pacjentem przed i po operacji. Tym istotniejsze jest dobre poznanie tematu, co umożliwiają profesjonalne szkolenia przeprowadzane w wykwalifikowanych placówkach medycznych.
Szkolenie z liposukcji strzykawkowej
Szkolenie takie polega na nabyciu przez kursanta praktycznych umiejętności wykonania zabiegu, opierając się na aktualnych wytycznych i procedurach lekarskich. Główny nacisk stawia się tutaj na zachowanie wszelkich zasad bezpieczeństwa dla pacjenta i personelu medycznego. Samo szkolenie z liposukcji strzykawkowej zamyka się w czasie około 8 godzin.
Kurs ma charakter głównie praktyczny, gdyż liposukcja strzykawkowa jest mało inwazyjnym zabiegiem, który może wykonywać lekarz w warunkach gabinetu medycznego, z zastosowaniem znieczulenia miejscowego. Na wstępie jednak lekarz musi nauczyć się prawidłowego kwalifikowania pacjentów do zabiegu, a także zwracania uwagi na wszelkie przeciwwskazania i zalecenia pozabiegowe. Opierając się na skrypcie szkoleniowym dokonuje następnie próbnej liposukcji na modelu, pod nadzorem szkoleniowca. Ukoronowaniem szkolenia jest odpowiedni certyfikat.