Egzema to duży problem dermatologiczny, z którym do gabinetów specjalistów zgłaszają się pacjenci w niemal każdym wieku. Choroba ta, ze względu na swoje objawy, ma bardzo nieprzyjemny, uciążliwy przebieg, a walka z nią bywa prawdziwym wyzwaniem. Czy egzema jest zaraźliwa? Jakie są jej symptomy? Czym leczy się tego typu schorzenie?
Czym jest egzema?
Pod nazwą „egzema” kryje się dość ciężki typ dermatologicznej nieprawidłowości, która wiąże się z pojawieniem stanów zapalnych na powierzchni skóry. Choroba, zwana zamiennie wypryskiem, dotyczy osób obu płci, zarówno dorosłych, jak i dzieci, a powodów jej występowania może być mnóstwo. Czynnikiem, który wpływa na pojawienie się objawów, jest najczęściej jakiś alergen lub inny element podrażniający bądź uczulający. W wielu wypadkach ma to związek z wykonywaną na co dzień pracą. Na pojawienie się choroby narażeni są ludzie wykonujący zawód, w którym często dochodzi do kontaktu ciała z substancją czy przedmiotem źle oddziałującym na skórę. Przykładem są osoby zajmujące się sprzątaniem, naprawą aut i maszyn, gotowaniem, fryzjerstwem, kosmetologią, kosmetyką, jubilerstwem oraz pracownicy fabryk i hal produkcyjnych. Choroba może pojawić się też na skutek działania wody, metali czy składników pokarmowych. Często egzema jest po prostu wynikiem działania genetyki. Jeśli więc u bliskich krewnych (rodzice, dziadkowie) występuje ten problem, istnieje ryzyko odziedziczenia go.
Na czym polega egzema? Jej pierwszym symptomem jest zaczerwieniona i opuchnięta skóra oraz pojawiające się na niej wypryski. Mogą to być plamki, krostki, grudki lub pęcherze, które po jakimś czasie pękają. Na dodatek może wydzielać się z nich płyn w postaci ropy. Wypryski są bolesne i często bardzo swędzące. Skóra w miejscu ich występowania staje się obrzęknięta i mało sprężysta. Silny świąd bardzo męczy, a drapanie się może spowodować dodatkowe kłopoty związane z bliznami i przebarwieniami.
Czy egzema jest zaraźliwa?
Wiele osób zastanawia się, czy egzema jest zaraźliwa. Jej objawy powodują nie tylko zmęczenie fizyczne i psychiczne, ale także wpływają na estetykę skóry. Choroba najczęściej atakuje dłonie, ale może pojawiać się również w innych partiach ciała. Nie da się ukryć, że przekłada się to na ogólny wygląd. Trzeba jednak podkreślić, że egzema nie jest zaraźliwa. Mimo że wiele chorób dermatologicznych jest przenoszonych przez kontakt z drugim człowiekiem, to w tym wypadku jest to niemożliwe. Nie ma więc żadnych obaw, że przebywanie z osobą, która cierpi na to schorzenie skórne, może zakończyć się zarażeniem.
Na koniec trzeba wspomnieć, że egzema to powód do jak najszybszej wizyty u lekarza. Choroba wymaga leczenia, a domowe metody mogą okazać się niewystarczające. Ważną sprawą jest wykrycie powodu pojawiania się wyprysków. Często skutkuje zmiana diety czy unikanie kontaktu z wywołującym dolegliwość alergenem. Leczenie polega na stosowaniu środków zawierających sterydy. Najczęściej są to specjalne kremy i maści, które można zakupić w aptece. Skóra wymaga także odpowiedniej pielęgnacji kosmetykami przeznaczonymi do tego typu problemów dermatologicznych.