Ból mięśni bardzo często jest związany z gorączką, bólem stawów, bólem gardła, a nawet z ogólnym rozbiciem i złym samopoczuciem. Zwykle występuje on w wyniku intensywnego wysiłku. Oprócz tego, ból mięśni może objawiać się w przypadku grypy, nieustannego zmęczenia, a także poważnych chorób ogólnych. W takim wypadku pojawia się bardzo ważne pytanie: co brać na ból mięśni?
Kiedy pojawia się ból mięśni?
Przede wszystkim ból mięśni to pewnego rodzaju przypadłość, która pojawia się w kilku przypadkach. Na przykład w momencie nadmiernego wysiłku fizycznego, od którego ciało się odzwyczaiło, bądź przy grypie. Najczęściej ból tego typu ma charakter skurczowy i objawia się, kiedy wykonujemy ruchy daną partią ciała. Przewlekły ból jednak może być objawem chorób ogólnoustrojowych, bądź wiązać się ze chorzeniami układu nerwowego.
Jak i czym leczyć ból mięśni?
Kiedy pojawia się ból mięśni, najlepiej jest stosować preparaty przeciwzapalne, bądź przeciwbólowe. Pozwolą one na złagodzenie bólu oraz umożliwią w miarę normalne funkcjonowanie. Najczęściej w takich przypadkach stosuje się Ibuprofen.
W doraźnym leczeniu pomóc mogą również maści i żele, które zawierają w swoim składzie substancje lecznicze. Ważne jest to, aby zwrócić uwagę na środki, które należą do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Są one jednymi z najbardziej popularnych preparatów, przeznaczonych do walki z bólem mięśni. Warto wspomnieć, że nie tylko łagodzą dolegliwości, ale i zmniejszają produkcję mediatorów.
Oprócz tego, problem tego typu można leczyć z pomocą zimnych okładów. Wystarczy przykładać kompres w obolałe miejsce, bezpośrednio po urazie. Następnym krokiem może być przyłożenie ciepłego okładu oraz ciepła kąpiel. Taki zabieg pozwoli rozszerzyć naczynia krwionośne oraz odżywić tkanki.
Co więcej, doskonałym sposobem na obolałe mięśnie może być ich masowanie i rozciąganie.
Jakie leki bez recepty można stosować na ból mięśni?
Leków na ból mięśni dostępnych bez recepty jest wiele. Występują one zarówno w postaci tabletek, jak i kremów, żeli, a nawet plastrów. Są to między innymi: meloksykam w tabletkach, naproksen w żelu i w tabletkach, a także ketoprofen dostępny w trzech formach – kremie, żelu i płynie przeznaczonym do natrysku na skórę.
Ponadto, doskonałe rezultaty przynieść może diklofenak potasu dostępny w formie tabletek powlekanych i kapsułek, bądź etofenamat.
Przy silnym bólu mięśni najlepiej jest sięgnąć po doustne środki przeciwbólowe. Ich stosowanie jednak nie powinno być dłuższe, niż siedem dni. Po upływie tego czasu najlepiej jest udać się do lekarza pierwszego kontaktu. Mogą one bowiem wywoływać działania niepożądane, związane między innymi z układem oddechowym, przewodem pokarmowych oraz reakcjami uczuleniowymi.
W problemach z mięśniami wskazane są preparaty, które działają rozgrzewająco. Idealnie nadają się przy przeciążeniach i przetrenowaniu. Powodują one rozluźnienie mięśni. Do znanych środków zalicza się maść końską, borowinową, a także plastry ze środkami przeciwbólowymi.