Kontuzja może przydarzyć się każdemu z nas. Ból, który jej towarzyszy utrudnia codzienne funkcjonowanie, a nieleczony uraz może powodować pogorszenie stanu zdrowia. Dlatego warto czym prędzej udać się do specjalisty, który podejmie leczenie i przywróci nam sprawność.
Rehabilitacja, czy fizjoterapia? To pytanie mogą sobie zadawać osoby, które nie miały wcześniej okazji korzystać profesjonalnych zabiegów. Fizjoterapia to leczenie polegające na działaniu na organizm człowieka przy pomocy ruchu i ćwiczeń oraz różnych urządzeń. Rehabilitacja natomiast, to przystosowanie osób, które utraciły sprawność fizyczną lub psychiczną do życia w społeczeństwie. Jest to pojęcie szersze od fizjoterapii.
- Rehabilitacja kręgosłupa
- Rehabilitacja kolana
- Ile trwa rehabilitacja – proces leczenia
1. Rehabilitacja kręgosłupa
Odpowiednia rehabilitacja, dzięki terapii manualnej może być naprawdę skuteczna i przywraca sprawność. Bóle kręgosłupa są uciążliwe i ograniczają codzienne funkcjonowanie. Często powodowane są one przez siedzący tryb życia, ale także różnego rodzaju urazy, czy wady postawy skutkujące nawracającymi bólami kręgosłupa.
Każdą rehabilitację więc powinien poprzedzić dokładny wywiad z pacjentem. W sytuacji kiedy jest potrzebna rehabilitacja, specjalista dobiera najbardziej odpowiednią metodę leczenia, w zależności od stanu pacjenta. Może to być masaż leczniczy lub terapia przy użyciu specjalistycznych urządzeń.
2. Rehabilitacja kolana
Jeżeli chodzi o ból kolana, może on mieć wiele różnych przyczyn. Może być on wynikiem przeciążeń, na przykład po intensywnym treningu, biegu lub dźwiganiu ciężkich rzeczy. Ból mogą powodować także kontuzje takie jak pęknięcie łękotki, czy zerwania więzadła krzyżowego, a także skręcenie lub zwichnięcie.
Rehabilitację kolana stosuje się także w przypadku przewlekłych schorzeń oraz zwyrodnieniowej chorobie stawów.
3. Ile trwa rehabilitacja – proces leczenia
Na pytanie jak długo trwa rehabilitacja nie ma uniwersalnej odpowiedzi. Zależy to bowiem od wielu czynników. Przede wszystkim od rodzaju problemu, jaki dolega pacjentowi, a także od ogólnego stanu zdrowia pacjenta.
W zależności od rodzaju kontuzji lub schorzenia, specjalista zawsze dobiera najskuteczniejszą metodę leczenia, które może zakończyć się na kilku zabiegach lub trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy.
Wszelkich porad dotyczących rehabilitacji mogą Państwo szukać na stronie internetowej https://ortosova.pl/fizjoterapia/rehabilitacja-indywidualna/.