Ból mięśni łydki to problem, który występuje u stosunkowo dużej liczby osób. Pomimo że może być objawem stanu łagodnego, na przykład zmęczenia nóg, to może również świadczyć o poważnych chorobach, które niejednokrotnie są niebezpieczne nawet dla życia.Niejednokrotnie ból łydek przychodzi nagle, jest silny i stopniowo narasta. Może on dotyczyć kilku problemów, między innymi struktur znajdujących się w łydce, bądź ogólnoustrojowych zaburzeń.
Skąd pochodzi ból mięśni łydki?
Ból mięśni łydek może być spowodowany różnymi czynnikami. Niejednokrotnie występuje w trakcie wysiłku, jednak może także objawiać się w spoczynku. Zwykle jest obecny przy urazach oraz przy przetrenowaniu (są to tak zwane „zakwasy”). W wielu przypadkach ból ten jest związany z procesami patologicznymi, które mogą występować w obrębie naczyń tętniczych lub żylnych.
Po pierwsze – choroby zakrzepowo-zatorowe
Ból mięśni łydki często może być związany z chorobami zakrzepowo-zatorowymi. Niejednokrotnie oznacza on rozwijającą się zakrzepicę żył. Najczęściej jest to jednak dolegliwość, która pojawia się u osób powyżej czterdziestego roku życia, otyłych, bądź będących w długotrwałym unieruchomieniu.
W zależności od zmian w naczyniach żylnych, nasilenie objawów zmienia się. Może mu towarzyszyć również obrzęk podudzia, a nawet całej kończyny oraz bolesność w miejscu, w którym znajduje się zakrzep.
Po drugie – przewlekła niewydolność żylna
Ból łydki jest bardzo charakterystycznym objawem dla przewlekłej niewydolności żylnej. Mogą być one spowodowane uszkodzonymi zastawkami w żyłach, które odpowiadają za pracę mięśni łydek i kierują oraz tłoczą krew do góry. Początkowymi objawami są: uczucie ciężkości kończyn dolnych oraz bolesne skurcze łydek, które pacjenci często opisują jako mrowienie. Zwykle nasilają się one w nocy, w pozycji stojącej lub w trakcie letnich upałów.
Po trzecie – zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej
Ból mięśni łydek często jest przyczyną zaburzeń w obrębie gospodarki wodno-elektrolitowej. Występują między innymi w przypadku przyjmowania leków przeczyszczających, moczopędnych, nadmiernego odchudzania, stresu lub zbyt częstego spożywania kawy. Ogólnie rzecz biorąc, za ból łydek może odpowiadać odwodnienie organizmu oraz niedobór składników mineralnych, takich jak magnez, potas lub wapń.
Po czwarte – rwa kulszowa
Popularną przyczyną bólu łydki jest rwa kulszowa. Jest to zapalenie nerwu kulszowego, schorzenie, które określa zmiany zwyrodnieniowe w obrębie kręgosłupa. Pomimo że ból objawia się w okolicach kręgów, to jednak może także promieniować do łydki. Wyróżnia się rwącym, silnym bólem w odcinku lędźwiowo-krzyżowym, promieniującym aż do pośladków i tylnej części uda oraz podudzia.
Po piąte – nadmierny wysiłek
Z całą pewności najbardziej popularnym i najczęstszym powodem bólu mięśni łydek jest po prostu nadmierny wysiłek. Może on być przyczyną tak zwanych zakwasów, zbyt intensywnych ćwiczeń i tym podobne. Często jest skutkiem złego nadepnięcia oraz przesilenia mięśni przy chodzeniu lub bieganiu.