Zdrowe Mięśnie

Kolejna witryna oparta na WordPressie

Zdrowie

Czy detoks alkoholowy można przeprowadzić w domu?

Detoks alkoholowy, czyli tak zwane odtrucie powinno być zawsze prowadzone pod ścisłym nadzorem lekarza. W tym bowiem przypadku przynosi ono pożądane efekty, które utrzymują się przez długi czas. Detoks alkoholowy może być prowadzony przez lekarzy zatrudnionych w specjalistycznych podmiotach i może odbywać się w placówkach zdrowia zlokalizowanych na terenie kraju lub w domu pacjenta.

Detoks alkoholowy Kraków

Detoks alkoholowy w Krakowie prowadzony może być przez lekarzy zatrudnionych w specjalistycznych klinikach. Personel tego typu ośrodków dysponuje szeroką wiedzą oraz doświadczeniem, które sprawia, że prowadzone terapie cechuje wysoka skuteczność. Co ważne, specjaliści konsultują pacjentów z całego województwa małopolskiego, a leczenie obejmuje nie tylko podawanie środków farmakologicznych, ale również działania mające na celu wspieranie terapii, w tym porady związane z zaburzeniami psychiatrycznymi i internistycznymi, które zwykle towarzyszą alkoholizmowi.

Jak przebiega proces leczenia?

W procesie odtruwania mogą być wykorzystywane liczne płyny oraz leki, które podane są w zależności od kondycji pacjenta. Poszczególne specyfiki zastępują działanie alkoholu, obniżają ciśnienie krwi, hamują wymioty, stymulują prawidłową przemianę materii oraz ograniczają ryzyko związane z atakiem padaczki, zawałem lub udarem. Należy w tym wypadku podkreślić, że poważne zatrucie alkoholowe zawsze musi być leczone pod nadzorem lekarza i nie może ono obejmować jedynie podawania samych płynów. Tego rodzaju działanie może być nie tylko nieskuteczne, ale również może zwiększać ryzyko wystąpienia padaczki alkoholowej. Stosowanie jedynie kroplówek wpływa na pojawianie się silnych objawów odstawiennych, kontynuacji ciągu oraz występowanie groźnych dla zdrowia pacjenta powikłań. Wśród nich wymienić należy choćby wspomnianą padaczkę, zawał, udar oraz zator tętnicy płucnej. Niekorzystne zmiany mogą być niwelowane przez działania podejmowane przez specjalistę. Warto podkreślić, że skutki zatrucia mogą być odczuwane przez pacjenta przez wiele dni, ponieważ są one efektem oddziaływania nie tylko samego alkoholu, ale również produktów jego przemiany.

Czym cechuje się godne polecenia odtrucie?

Dobrze prowadzone odtrucie skutecznie przerywa ciąg alkoholowy oraz organiczna jego niekorzystne dla zdrowia skutki. Wszelkie tego typu działania powinny być prowadzone w specjalistycznym ośrodku lub w domu pacjenta. W tym jednak przypadku konieczny jest nadzór specjalisty. Co ważne, elementem terapii jest w tym wypadku rozmowa nie tylko z samym pacjentem, ale również z członkami jego najbliższej rodziny. Pobyt w domu wpływa na komfort placenta oraz daje mu poczucie bezpieczeństwa. Poza tym, pacjent nie czuje się zawstydzony oraz osamotniony w nowym dla niego środowisku.

Czym cechuje się i jak powstaje ciąg alkoholowy?

Ciąg alkoholowy następuje na skutek negatywnych zjawisk związanych z zaburzeniami chemicznymi występującymi w mózgu. Drobne zaburzenia są wyrównywane za pomocą tak zwanych bodźców pozytywnych, w tym choćby rozmowy, spaceru czy spożywania herbaty. Silniejsze zaburzenia są niwelowane przez duży wysiłek fizyczny czy inne formy rozładowywania agresji. W przypadku poważnych zaburzeń chemicznych, organizm osoby chorej domaga się dostarczania silnie działających substancji, w tym alkoholu lub narkotyków. U osób uzależnionych, spożywany alkohol w dość krótkim czasie wpływa na wzrost ilości neuromediatorów decydujących o poprawie samopoczucia. W dalszej kolejności ilość substancji gwałtownie spada, co wiąże się z wysokim stresem. W celu jego uniknięcia organizm alkoholika domaga się kolejnej porcji alkoholu. Co ważne, u osoby zdrowej wahania poziomu neuromediatorów są stosunkowo niewielkie, przez co lepiej sobie z nimi radzi. U alkoholików dochodzi do stałego spadku poziomu neuromediatorów, co prowadzi do ciągłej chęci spożywania alkoholu oraz niekorzystnych zmian o charakterze psychicznym i fizycznym. Osoba uzależniona spożywa coraz większe ilości alkoholu, co prowadzi do przewlekłych i ciężkich zatruć. Odtrucie alkoholowe ma w tym przypadku na celu ograniczanie poczucia lęku, które mu towarzyszy oraz poprawy samopoczucia pacjenta. Podczas prowadzenia odtrucia dąży się do zmniejszenia napięcia mięśniowego oraz ograniczania możliwości występowania drgawek związanych z wysokim poziomem adrenaliny oraz spadkiem poziomu cukru we krwi. Wysoki poziom adrenaliny powodować może niebezpieczny dla zdrowia wzrost ciśnienia krwi, który może prowadzić do zawału serca lub udaru mózgu. Odtrucie alkoholowe prowadzone w domu pacjenta powinno odbywać się stopniowo i musi wpływać na spadek ciśnienia tętniczego. Poza tym, w czasie prowadzonego detoksu dąży się do wyrównania poziomu elektrolitów. Proces ten jest jednak długotrwały, a uzupełnienie poziomu potasu może zajmować nawet kilkanaście dni.