Ból mięśni może powstać w każdym z mięśni ciała. Może pojawić się z powodu urazu lub nadmiernego wysiłku, infekcji tkanek miękkich lub stanów zapalnych. Wiele z nich może być związanych z uogólnionymi stanami chorobowymi, takimi jak grypa, które są postrzegane jako ból mięśni. Ból mięśniowy może być zlokalizowany w jednej grupie mięśniowej lub rozproszonej, z udziałem wielu grup mięśniowych. Ten spowodowany urazem lub przetrenowaniem jest najczęściej zlokalizowany w jednym miejscu. W zależności od przyczyny, ból mięśni może być łagodny lub ciężki. Jest również charakterystycznym objawem niektórych przewlekłych chorób. Powiązane objawy, które mogą wystąpić przy bólach mięśni, to tkliwość, obrzęk, zaczerwienienie lub gorączka.
Bóle mięśni przyczyny i objawy
Stres
Stres może powodować bóle mięśni, a także bóle głowy i drżenie. Przewlekły stres utrudnia organizmowi walkę z chorobami. U ludzi, którzy są chorzy i zestresowani, mięśnie mogą boleć, gdy ciało walczy z zapaleniem lub infekcją.
Niedobory żywieniowe
Osoba może odczuwać bóle mięśniowe, ponieważ nie otrzymuje właściwych i wystarczających witamin i minerałów ze swojej diety.
Odwodnienie
Osoba odwodniona może odczuwać bóle mięśni. Picie wystarczającej ilości wody ma zasadnicze znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, ponieważ ciało może szybko zacząć się wyłączać bez odpowiedniego nawodnienia. Odwodnienie powoduje, że podstawowe funkcje organizmu, takie jak oddychanie i trawienie, stają się trudniejsze. Ludzie powinni być świadomi, ile wody piją. Zalecana ilość to 6-8 szklanek wody dziennie. Jeśli upały lub ćwiczenia fizyczne powodują, że człowiek się poci bardziej niż zwykle, należy pić więcej.
Brak snu
Brak snu może mieć poważny wpływ na organizm. Sen pozwala ciału odpocząć i odzyskać siły, a mięśnie mogą boleć jeśli nie dostaną wystarczającej ilości snu. Brak snu o wysokiej jakości może również sprawić, że ludzie poczują się powolni. Może wpływać na zdolność do jasnego myślenia i utrudniać wykonywanie codziennych zadań.
Za dużo aktywności fizycznej
Nadmierne ćwiczenia mogą prowadzić do sztywnych, obolałych mięśni. Następujące czynniki mogą sprawić, że osoba stanie się bardziej podatna na bóle mięśni podczas ćwiczeń: organizm nieprzyzwyczajony do ćwiczeń, nowe ćwiczenie, trening dłuższy lub bardziej intensywny niż zwykle oraz brak rozgrzewki lub prawidłowego rozciągnięcia mięśni.
Zakażenia i choroby
Wiele różnych problemów medycznych może powodować bóle mięśni. Te, które najczęściej wpływają na mięśnie to: niedokrwistość, artretyzm, zespół chronicznego zmęczenia czy grypa.
Objawy bólu mięśni
Gorączka i zawroty głowy mogą być objawami bólu mięśni. Niektórzy ludzie, którzy odczuwają bóle mięśni, mogą zauważyć obok bólu i dyskomfortu następujące objawy: sztywność i osłabienie w obszarze dotkniętym bólem, gorączka, wysypka, zawroty głowy, trudności w oddychaniu, objawy zakażenia, takie jak zaczerwienienie i obrzęk. Niektóre z tych objawów, takie jak bardzo wysoka gorączka lub trudności w oddychaniu, wymagają natychmiastowej pomocy medycznej.