Osoby aktywne fizycznie z pewnością poszukują akcesoriów, które podniosą poziom komfortu i swobody. To prosty sposób na to, aby zwiększyć efektywność swoich treningów. Niektóre produkty łagodzą nieprzyjemne skutki drobnych urazów, czy też chronią przed kontuzją. Ilość dostępnych akcesoriów jest ogromna, a wybór zależy wyłącznie od naszych osobistych potrzeb. Wielką popularnością cieszą się opaski kompresyjne. Są one wykorzystywane zarówno przez amatorów, jaki osoby profesjonalnie trenujące. Warto zapoznać się z ich właściwościami.
Kiedy wykorzystuje się opaski kompresyjne?
Opaski kompresyjne wykonywane są z nowoczesnych materiałów, które świetnie oddziałują na nasz organizm. Mają one właściwości ściągające. Mogą być zakładane na różne partie nóg oraz rąk. Głównym celem opasek kompresyjnych jest zwiększenie ukrwienia mięśni. Lepszy przepływ krwi gwarantuje wyższą wydajność, co bezpośrednio przekłada się na satysfakcjonujące wyniki w sporcie. Opaski kompresyjne sprawiają, że do mięśni dociera większa ilość tlenu. Są one wytrzymalsze i mniej podatne na urazy. Zmniejsza to ryzyko kontuzji, czy też zakwasów. Mięśnie szybciej będą regenerować się po treningu. Jest to szczególnie ważne dla tych, którzy posiadają plan treningowy i nie mogą pozwolić sobie na zbyt długie przerwy między ćwiczeniami.
Na uwagę zasługuje fakt, że opaski kompresyjne mogą zmniejszać dolegliwości bólowe związane z rozmaitymi urazami. Bardzo często sięgają po nie osoby, które pomimo drobnej kontuzji (np. lekkiego nadciągnięcia mięśni) nie chcą zrezygnować z aktywności. Oczywiście dotyczy to wyłącznie szczególnych sytuacji.
Rodzaje opasek kompresyjnych
Opaski kompresyjne występują w wielu wariantach, a wybór zależy od tego, do jakich celów są one wykorzystywane. Można wyróżnić modele na nogi, łydki, uda, ręce, przedramiona, ramiona. Użytkownicy potwierdzają znakomite właściwości opisywanych akcesoriów. Powinny być one stosowane podczas ekstremalnego wysiłku. Często są one wybierane przez kolarzy, czy też biegaczy.
Należy pamiętać, że opaski ściągające mają sens tylko w przypadku intensywnego wysiłku, gdzie mięśnie są mocno obciążone. Nie przyniosą one zadowalających wyników w przypadku treningów o normalnej, czy też średnie intensywności. Warto o tym pamiętać przez podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie.
Jaką opaskę kompresyjną wybrać?
Opaska kompresyjna powinna przede wszystkim dobrze przylegać do naszego ciała. Nie może ona zsuwać się podczas ruchu, gdyż będzie niewygodna w użytkowaniu. Ważne jest to, aby nie było konieczności jej ciągłego poprawiania. Najlepiej postawić jest na produkt zaufanej marki, która cieszy się uznaniem profesjonalistów. Istotne jest to, aby opaska była trwała i odporna na czynniki otoczenia. Powinna przetrać w nienaruszonym stanie pomimo intensywnego użytkowania. Tylko taki zakup będzie opłacać nam się najbardziej. Podczas poszukiwań kierujmy się więc jakością, a nie ceną. Czasami warto zapłacić nieco więcej, a mieć pewność, że produkt doskonale spełni swoje zadanie.