Ból brzucha może być spowodowany wieloma problemami. Mogą mieć one zarówno podłoże gastrologiczne, jak i innych dolegliwości. Warto również wspomnieć o bólu mięśni brzucha, który często jego przyczyną jest między innymi nadmierny wysiłek.Nie ma raczej osoby, która nie doświadczyłaby na własnej skórze bólu brzucha. Niejednokrotnie jest on po prostu spowodowany nieodpowiednią dietą, spożyciem nieświeżego jedzenia i tym podobne. Może jednak mieć inne, znacznie poważniejsze konsekwencje.
Ból brzucha po jedzeniu i nie tylko
W momencie, kiedy pojawia się ból brzucha, warto dokładnie przeanalizować jego okoliczności, to co było spożywane, jego świeżość, jakość i tym podobne. Jeśli jest to dolegliwość spowodowana posiłkiem, którego data przeterminowania dawno minęła, wówczas może jej towarzyszyć między innymi biegunka, wymioty, a nawet gorączka. Zatrucie pokarmowa jest raczek krótkotrwałe, ale przy objawach, które nie ustępują, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza.
Ból brzucha po jedzeniu może sygnalizować poważne problemy zdrowotne, takie jak między innymi zapalenie błony śluzowej żołądka, choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, choroba refluksowa przełyku lub – chociaż rzadziej – zapalenie trzustki. Objawy tych dolegliwości często są porównywane właśnie do bólu brzucha po jedzeniu. Ważne jest więc w tej kwestii diagnostyka, na przykład gastroskopia.
Jeśli jednak ból nasila się po jedzeniu tłustych posiłkach, jest obecny w głównej mierze po prawej stronie ciała, wówczas całkiem możliwe, że w grę wchodzą choroby dróg żółciowych oraz kamica.
Skąd się bierze ból mięśni brzucha?
Ból mięśni brzucha może być powodem łapczywego jedzenia, w szczególności dużych ilości na czczo. Taka dieta i styl życia powodują rozciągnięcie się ścian żołądka oraz pobudzenie znajdujących się w nich receptorów bólowych. W takim wypadku najlepiej jest po prostu zmienić dietę i nawyki żywieniowe.
Ból mięśni brzucha bardzo często jest też obecny po intensywnych treningach, na przykład po robieniu popularnych brzuszków lub ćwiczeniach na siłowni. W szczególności może wystąpić u osób, które nie są dostatecznie rozciągnięte i nie mają zbyt dobrej kondycji fizycznej. Ból tego typu jest też powodowany przez dźwiganie ciężkich rzeczy, szybkie podnoszenie czegoś i tym podobne.
Powodem bólu mięśni brzucha niejednokrotnie okazuje się przepuklina brzuszna. Towarzyszy mu tkliwość w czasie unoszenia się lub pochylania do przodu, uwypuklenie lub guz wyczuwany w pachwinie, a także problemy z wypróżnianiem się. W takich wypadku należy bezzwłocznie udać się do lekarza. Niektóre rodzaje przepuklin bowiem trzeba natychmiast operować. Nie wolno też dźwigać ciężki rzeczy ani naprężać się. Jeśli dana przepuklina wymaga operacji, należy zadbać o prawidłową wagę, która zmniejszy ucisk guza na mięśnie brzucha. Rozwijaniu się jej sprzyja między innymi kaszel. Aby z kolei wzmocnić mięśnie brzucha, warto rozpocząć ćwiczenia, jednak tylko i wyłącznie takie, które zaleci lekarz pierwszego kontaktu lub specjalista.