Tlenoterapia hiperbaryczna jest jedną z najskuteczniejszych terapii, która wspomaga w przypadku wielu schorzeń. Warto zatem dowiedzieć się więcej na temat tej terapii, by podjąć decyzję o takim właśnie leczeniu.
Czym jest tlenoterapia hiperbaryczna?
Hiperbaryczna tlenoterapia jest zabiegiem leczniczym, który opiera się głównie na wykorzystaniu tlenu w warunkach podwyższonego ciśnienia. W komorze hiperbarycznej ciśnienie może osiągać trzy razy większą wartość od ciśnienia atmosferycznego. Takie działanie ma na celu fizjologiczne niwelowanie bariery tlenu, umożliwiając tym samym dostarczenie komórkom organizmu dużej dawki tego gazu.
Komora hiperbaryczna jest urządzeniem, które możemy podzielić na:
– komorę jednomiejscową – która jak sama nazwa wskazuje, jest przeznaczona dla jednej osoby. Zabieg może byś przeprowadzony w pozycji leżącej lub stojącej.
– komorę wielomiejscową – przystosowaną do zabiegu dla kilku osób.
– worek Gamowa – ten rodzaj komory tworzy worek, w którego środku utrzymuje się wysokie ciśnienie. Jego zastosowaniem przede wszystkim jest leczenie obrzęku płuc, mózgu, jak również ostrej choroby górskiej.
Jak wygląda zabieg w komorze hiperbarycznej?
Cały zabieg trwa 60-90 minut, jednak jest podzielony na etapy. Pacjent musi rozebrać się do bielizny oraz zdjąć z siebie wszystkie ostre przedmioty. Po wejściu do komory zostaje puszczone w niej ciśnienie, które rośnie do chwili, aż osiągnie potrzebną wartość, na jakiej zostanie utrzymane do końca zabiegu. Jeśli chcemy osiągnąć najlepsze rezultaty, warto skorzystać z takiego zabiegu kilkukrotnie. Ilość zabiegów oraz czas ich trwania powinien być ustalony przez lekarza. Hiperbaryczna tlenoterapia jest zabiegiem bardzo bezpiecznym, jednak mogą pojawić się działania niepożądane jak: ból głowy, zmęczenie czy wymioty, jednak te dolegliwości są naturalną reakcją organizmu. Warto wiedzieć, że podczas zabiegu może towarzyszyć nam ból zębów, który jest spowodowany obecnością powietrza pod plombami.
Wskazania do sesji w komorze hiperbarycznej
Warto wiedzieć, że wskazaniami do przeprowadzenia zabiegu w komorze hiperbarycznej są różne schorzenia. Oprócz tego metoda ta doskonale działa na zahamowanie procesu starzenia, jak również na walkę z nałogiem palenia papierosów. Głównymi chorobami, które powinny być leczone tą metodą, to przede wszystkim:
– zatrucie tlenkiem węgla
– zator gazowy
– oparzenia II i III stopnia
– niedokrwienie tkanek miękkich
– choroba dekompresyjna
– głuchota o charakterze idiopatycznym
– martwicze zakażenie tkanek
– urazy mięśniowo-szkieletowe
Oprócz wymienionych powyżej chorób leczenie tlenoterapią hiperbaryczną jest zalecane również w przypadku:
– anemii
– stanów zapalnych
– odmrożeń
– przewlekłych chorób skóry
– nadciśnienia tętniczego
– miażdżycy
– trudno gojących się ran
Czy są jakieś przeciwskazania do korzystania z komory hiperbarycznej?
Tak. Jak każdy zabieg i ten nie może być podejmowany przez niektórych pacjentów. Osoby z nieleczoną odmą płucną oraz te, u których jest przyjmowana chemioterapia, nie mogą skorzystać z takiej formy leczenia. Godnym uwagi jest fakt, że zażywanie niektórych leków, do których zaliczyć możemy m.in. disulfiram czy bleomycyję również wykluczają możliwość skorzystania z tej metody. Ponadto głównymi przeciwskazaniami są:
– rozedma płuc
– rozrusznik serca
– ciąża
– padaczka
– infekcje wirusowe
– klaustrofobia
– zapalenie nerwu wzrokowego
Tlenoterapia hiperbaryczna popularna w Warszawie
W Polsce istnieje wiele klinik i gabinetów odnowy biologicznej, które posiadają w ofercie taki zabieg. Bardzo dużo wolnych miejsc, gdzie możemy zrobić taką terapię, znajdziemy w Warszawie. Oprócz gabinetów prywatnych działają również placówki, do których można się zapisać na NFZ. Ceny za jedno spotkanie wahają się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych.
Tekst powstał przy współpracy z https://bodyoxy.pl/