Zdrowe Mięśnie

Kolejna witryna oparta na WordPressie

rehabilitacja po złamaniu
Zdrowie

Jak wygląda rehabilitacja po złamaniu? Ile jest potrzebnych spotkań z fizjoterapeutą?

Złamanie kończyny górnej lub dolnej to bardzo poważna sprawa. Na pewno nie wolno tego bagatelizować, niezależnie od wieku pacjenta i kondycji fizycznej. Zanim pacjent powróci do pełni sił i formy sprzed wypadku, musi minąć sporo czasu.

Przyczyny złamań kończyn

Złamania kończyn górnych i dolnych spotyka się u ludzi w każdym wieku. U dzieci i osób starszych jest to najczęściej skutek nieszczęśliwego wypadku. Zbyt szybka jazda na rowerze, brawura na nartach, różne wypadki komunikacyjne. U seniorów złamania często wiążą się z pogarszającą się kondycją na skutek starzenia się organizmu. Koordynacja ruchowa nie jest już tak dobra i senior, przeceniając swoje możliwości, traci równowagę. Wypadkom sprzyja zimowa aura, śliskie nawierzchnie, śnieg i lód. Wtedy wypadki, potknięcia, upadki, są bardzo częste, a izby przyjęć w szpitalach są przepełnione. Lekarze często biją na alarm i apelują do seniorów, aby szczególnie na siebie uważać w tym okresie. Jeśli tylko ktoś inny może przejąć część obowiązków, aby senior nie wychodził z domu, to właśnie tak należy zorganizować wtedy czas.

Czym jest złamanie?

Dzisiaj wiadomo już więcej o tym, czym jest złamanie. Kiedyś podejście do złamań kończyn było inne. Często złamania, zarówno u ludzi, jak też u zwierząt, były bagatelizowane. Nawet w kręgach medycznych sugerowano, że kości po prostu się zrosną, prędzej czy później. Jednak obecnie duży nacisk kładzie się na to, aby po złamaniu pracować z fizjoterapeutą nad odzyskaniem dawnej sprawności. Oprócz złamania kości, uszkodzeniu ulegają struktury, które otaczają kość. Chodzi oczywiście o tkanki, naczynia krwionośne i nerwy. Bez wkładu ciężkiej pracy własnej jest bardzo prawdopodobne, że, niestety, pacjent nie odzyska dawnej sprawności. Powstałe przykurcze i zaburzenia mogą raz na zawsze uszkodzić układ ruchu. Dlatego też zaraz po złamaniu i postawieniu diagnozy należy wspólnie z lekarzem ustalić dalszą strategię działania. Doświadczony lekarz doskonale wie, jak sprawić, by uszkodzenia nie były trwałe i nie zaważyły na przyszłości pacjenta. Trzeba bowiem pamiętać o tym, że bardzo często złamania pojawiają się u małych dzieci, które przecież w przyszłości mogą planować sportową karierę. Dlatego nie wolno im odbierać takiej szansy i zaniedbać tego, co można wypracować regularnymi ćwiczeniami po złamaniu.

Rehabilitacja po złamaniu

To, że rehabilitacja po złamaniu jest obowiązkowa, to kwestia nie do zaprzeczenia. Pojawia się jednak szereg pytań. Kiedy zacząć ćwiczyć? Jak często? Gdzie znaleźć specjalistę, któremu można w tej sprawie zaufać? Jeśli chodzi o fizjoterapię po złamaniu, to na pewno muszą spotkać się opinie i osądy przynajmniej trzech osób. Pacjent, lekarz i fizjoterapeuta muszą wspólnie ustalić strategię. Bez zgody lekarza nie można zacząć ćwiczeń, ponieważ to właśnie ten typ wykształcenia medycznego daje przyzwolenie, umiejętności i wiedzę ku temu, by zdecydować, że stan pacjenta w ogóle pozwala na rozpoczęcie rehabilitacji. Inaczej można zrobić więcej szkód niż pożytku. Ćwiczenia rozpoczęte w złym momencie, kiedy organizm jeszcze nie jest na to gotowy, to na pewno złe rozwiązanie. Lekarz musi dać zielone światło, aby pacjent bez obaw mógł oddać się w ręce rehabilitanta. Czasem nawet można rozpocząć wykonywanie prostych ćwiczeń już kilka dni po samym zdarzeniu. Wszystko jednak musi odbywać się za zgodą i wiedzą lekarza prowadzącego.

Czy pacjent odzyska pełnię sił?

Ludzie, którzy doświadczyli złamania kończyny, bardzo często zastanawiają się nad tym, czy kiedyś, w przyszłości, odzyskają jeszcze formę sprzed wypadku. Na to pytanie bardzo trudno jest odpowiedzieć, nie znając konkretnej sytuacji danego pacjenta. Można jedynie wyrazić zrozumienie dla jego bólu, cierpienia i złego stanu psychicznego spowodowanego niepewnością tego, co przyniesie jutro. Często złamania kończyn pojawiają się u dzieci i ludzi młodych, dla których sport to bardzo ważny element ich życia. Pytania o stan zdrowia i sprawność fizyczną w przyszłości wydają się absolutnie uzasadnione. Zresztą, o to samo pytają przecież seniorzy, którzy także nie chcą jeszcze rezygnować ze swoich codziennych aktywności, są ludźmi pełnymi pasji, pracują zawodowo i mają dla kogo żyć. Na pewno rokowania są lepsze dla tych pacjentów, którzy odznaczają się młodym wiekiem i dobrym dotychczasowym stanem zdrowia. Tak jest przecież w przypadku każdej choroby. Mówi się, że młody, silny organizm będzie walczył i ma szansę tę walkę wygrać.

Czas trwania i cena rehabilitacji po złamaniu

Kiedy pojawia się temat rehabilitacji po złamaniu, od razu nasuwają się pytania dotyczące czasu trwania spotkań ze specjalistą oraz kosztów wizyt. To zupełnie zrozumiałe. Zazwyczaj, aby rehabilitacja odbywała się szybko po wypadku, trzeba za nią zapłacić, a więc wybrać wizyty prywatne. A to jest obciążenie dla domowego budżetu. Rehabilitacja po złamaniu ile trwa? To kwestia niezwykle indywidualna. Tak jak powrót do formy, tak też czas trwania rehabilitacji jest zależny na przykład od miejsca złamania, wieku pacjenta, jego wagi i sprawności sprzed wypadku. Rehabilitant, który jest osobą doświadczoną, jest w stanie ocenić jak długo rehabilitacja będzie trwała, w jakim zakresie będzie się odbywać, a także, jakie szanse ma pacjent na powrót do dawnych sił. Oprócz rehabilitacji, można zastosować na przykład elementy fizykoterapii takie jak masaże, ultradźwięki czy laseroterapię. Rehabilitacja po złamaniu cena? Cena jednego spotkania z rehabilitantem waha się w zależności od lokalizacji w Polsce, a także jest zależna od wiedzy i doświadczenia specjalisty. Osoba, która ukończyła wiele kursów i może pochwalić się dużym doświadczeniem w pracy z takimi pacjentami, z pewnością ustala wyższe stawki za wizyty.

To bardzo ważne, aby pacjent i rehabilitant znaleźli wspólny język. Pacjent powinien mieć zaufanie do specjalisty i zaufać mu, ponieważ będzie on przewodnikiem w całym trudnym procesie dochodzenia do zdrowia i pełni sił. Rehabilitant często będzie musiał motywować swojego podopiecznego, kiedy ten na chwilę straci motywację do trudnych, żmudnych, ale przynoszących efekty ćwiczeń.