Moda na zdrowy styl życia opanowała już cały świat. Media społecznościowe promują uprawianie sportu, treningi uważności, medytację, zdrowe i organiczne jedzenie oraz detoks. Wszystko to ma dodać energii, zapewnić atrakcyjny wygląd i zdrowie na lata.
Polski superfood
Niektóre produkty spożywcze są wyjątkowe pod względem zawartości witamin i minerałów, a także niesamowicie dobroczynnego wpływu na zdrowie. Nazywa się je superfoods. Niewątpliwie sok z kiszonej kapusty można uznać za taką bombę witaminową, która wspomaga cały organizm. Bakterie powstałe w wyniku kiszenia kapusty działają podobnie jak antybiotyki. W soku znajdują się również fitoncydy, które mają działanie bakterio- i grzybobójcze. Ponadto znajduje się tam mnóstwo probiotyków, witaminy B,C,E,P oraz beta-karoten i sole mineralne.
Sok na zdrowie
Sok z kiszonej kapusty aktywnie wspiera cały organizm człowieka. Ze względu na swoje właściwości antybiotyczne i zawartość probiotyków, polecany jest szczególnie osobom odchudzającym się, z problemami jelitowymi oraz tym, którzy potrzebują poprawy odporności. Jego dobroczynne właściwości oddziałują również na: wrzody, pasożyty, zaparcia, oczyszczanie, refluks, grzybicę, cholesterol, tarczycę, dnę moczanową, trądzik, włosy, wątrobę. Sok z kiszonej kapusty stosuje się również przy przeziębieniu, biegunce czy przy cukrzycy. Jest to naturalne remedium na wiele dolegliwości.
Dawkowanie soku
Ze względu na smak i zapach, nie każdy jest miłośnikiem soku z kiszonej kapusty. Warto jednak włączyć go do swojej diety i stosować regularnie. Z pewnością jednorazowe wypicie szklanki napoju będzie pomocne w sytuacji nagłej potrzeby, jednak na co dzień warto stosować go zgodnie z zaleceniami. W ramach profilaktyki zaleca się wypijanie 1-2 łyżek soku na dobę. Na rynku pojawiły się również preparaty w kapsułkach, zawierające liofilizowany sok z kiszonej kapusty. Jest to specjalna opcja dla tych, którzy nie są w stanie przekonać się do smaku soku, ale jednocześnie chcieliby korzystać z jego dobroczynnych właściwości.
Przeciwwskazania
Jak każdy produkt, tak również sok z kiszonej kapusty, dla wielu będzie superfood, ale niektóre osoby nie powinny go spożywać. W tym przypadku osoby z chorobami układu pokarmowego powinny skonsultować się ze swoim lekarzem przed rozpoczęciem profilaktycznego zażywania soku. Ze względu na dużą zawartość sodu, w nadmiarze nie powinny kapusty kiszonej i tym samym jej soku, spożywać osoby cierpiące na nadciśnienie tętnicze, chorujące na nerki i choroby układu sercowo-naczyniowego.
Sok z kiszonej kapusty – kupić czy zrobić samodzielnie?
Ukiszenie kapusty w warunkach domowych jest bardzo proste. Ogranicza się do poszatkowania kapusty i poukładania jej warstwowo, najlepiej w kamionkowym naczyniu, na przemian z solą i ewentualnie przyprawami do smaku, a następnie dociśnięciu kapusty od góry. Tak przygotowaną kapustę pozostawia się na kilka dni. Po ukiśnięciu, kapustę można przeznaczyć na surówki, a sok zabutelkować i pić zgodnie z zaleceniami.
Na szczęście dla tych, którzy kisić nie chcą bądź nie mają warunków, sok z kiszonej kapusty jest bardzo łatwo dostępny. Obecnie kupić go można nie tylko w sklepach ze zdrową żywnością, ale coraz częściej również w marketach. Tym samym jego dobroczynnymi właściwościami cieszyć się można bez trudu przez okrągły rok.